Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Ministerialna wyszukiwarka ksiąg wieczystych

Bezpłatna wyszukiwarka na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

Dawniej aby zobaczyć daną księgę wieczystą trzeba było udać się do Sądu Rejonowego. Teraz można to zrobić w zaciszu własnego domu. Jak tego dokonać? W bardzo prosty sposób. Wystarczy wejść na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości i kliknąć w dostępną na niej bezpłatną wyszukiwarkę ksiąg wieczystych. Aby odnaleźć tą, która nas interesuje należy wpisać jej numer składający się z trzech części.

Pierwsza z nich to czteroznakowy kod wydziału sądu, który prowadzi naszą księgę wieczystą i w którym znajdowała się ona w chwili założenia. Można go wpisać na dwa sposoby. Pierwszy to skorzystanie z wykazu kodów jakie zawiera załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20.08.2003 roku w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym. Drugim i szybszym sposobem jest skorzystanie z listy wyboru zawierającej nazwy miejscowości, w których znajdują się wydziały ksiąg wieczystych oraz przypisane do nich kody wydziałów.
Drugą częścią wymaganego wpisu jest sam numer księgi wieczystej. W przypadku starych modeli, czyli tak zwanych papierowych ksiąg wieczystych, jest to numer, który widniał na jej okładce, który teraz zostaje uzupełniany zerami do ośmiu znaków.
Trzecim elementem jest cyfra kontrolna, którą nadaje wydział prowadzący księgę w chwili jej zakładania lub migracji z formy papierowej do elektronicznej.

Zanim wciśniemy przycisk „szukaj“ musimy uzupełnić jeszcze jedną rubrykę, mianowicie przepisać kod z widocznego na ekranie obrazka. Bardzo ważna jest w tym wypadku wielkość liter. Po wciśnięciu przycisku zostaną wyświetlone wstępne informacje dotyczące zapisów w księdze wieczystej.

Jeśli wyświetlone informacje wstępne odpowiadają naszym oczekiwaniom możemy przejść do szczegółów wpisu poprzez wybranie jednego z przycisków :
* przeglądanie aktualnej treści księgi wieczystej elektronicznej – wyświetla aktualne informacje ujawnione w księdze wieczystej, czyli jedynie wpisy obowiązkowe. Są one zgodne z odpisem zwykłym księgi.
* przeglądanie zupełnej treści księgi wieczystej – oprócz aktualnych danych zawierają również te, które zostały wykreślone. Są one zgodne z tymi, jakie znajdziemy na odpisie zupełnym księgi.

Bezpłatna wyszukiwarka dostępna na stronie internetowej Ministerstwa nie jest jedyną możliwością wglądu do swojej księgi wieczystej. Z pewnością jednak jest to najpewniejsze źródło informacji, z której warto skorzystać w pierwszej kolejności.