Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Cztery działy ksiąg wieczystych

Jak przeglądać księgi wieczyste?

Jeszcze do niedawna aby przejrzeć księgi wieczyste należało udać się do Sądu Rejonowego w miejscowości, w którym znajduje się wydział ksiąg wieczystych i tam odszukać księgę wieczystą interesującej nas nieruchomości.
Ale od kiedy księgi wieczyste zostały zinformatyzowane i większość z nich znajduje się w sieci można uczynić to nie wychodząc z domu.

Jak najprościej zacząć szukanie w sieci? Najlepiej zacząć od strony Ministerstwa Sprawiedliwości, na której znajduje się odpowiednia zakładka, która jest jednocześnie wyszukiwarką ksiąg wieczystych. Oczywiście oprócz tej wyszukiwarki, w internecie można znaleźć wiele innych podobnych wyszukiwarek, jednak ta ministerialna gwarantuje nam największą dokładność.
Gdy już wejdziemy na stronę z przeglądarką ksiąg wieczystych wpisujemy odpowiedni kod sądu  wieczystoksięgowego w obszarze, którego leży nasza nieruchomość. Kiedy rozwiniemy tę rubrykę pojawi się nam spis wszystkich kodów poszczególnych sądów w Polsce przyporządkowanych do poszczególnych miejscowości. Następnie w drugiej rubryce wpisujemy numer naszej księgi wieczystej. Jeśli mamy numer księgi jeszcze przed zapisaniem jej w systemie informatycznym to musimy dowiedzieć się w sądzie o cyfrę kontrolną albo samemu spróbować, która z cyfr 1-9 będzie pasować do naszej księgi wieczystej.
Później przepisujemy kod z obrazka. Jeżeli system nie znajdzie naszej księgi to oznacza to, że jeszcze jest w postaci papierowej i nie została wprowadzona do systemu elektronicznych ksiąg wieczystych. Jednak w większości dużych miast  wszystkie księgi są już raczej w systemie informatycznym.

Jeżeli udało się nam znaleźć szukaną księgę wieczystą możemy zacząć ją przeglądać. Każda księga wieczysta składa się z 4 działów:
– dział I – oznaczenie nieruchomości – znajdują się tam informacje dotyczące położenia, powierzchni, liczbie oraz oznaczeniu numerycznym działek a także w przypadku lokalu dane dotyczące pomieszczeń oraz paw jakie przysługują właścicielowi konkretnej nieruchomości
dział II – tutaj znajdują się dane osoby uznanej za prawnego właściciela danej nieruchomości a więc imiona i nazwisko, imiona rodziców oraz numeru PESEL lub w przypadku instytucji REGON
dział III – w tym dziale znajdziemy miedzy innymi informacje dotyczące ograniczonych praw rzeczowych
w dziale IV – znajdziemy informacje dotyczące hipoteki, która stanowi zabezpieczenie wierzytelności.