Nowa księga wieczysta, cyfra kontrolna

Chcąc przejrzeć interesującą nas księgę wieczystą nie musimy już udawać się do sądu z wydziałem ksiąg wieczystych. Wystarczy, że wejdziemy na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Tam należy wejść w zakładkę Nowa Księga Wieczysta, która przekieruje nas do Portalu Podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych.
Musimy jednak wiedzieć, że aby skorzystać z elektronicznej księgi wieczystej trzeba znać jej nowy numer, który nie jest tożsamy ze starym numerem papierowej księgi wieczystej. Teraźniejszy numer każdej księgi wieczystej składa się z trzech części.

Pierwsza z nich to czterocyfrowy kod wydziału sądu, który prowadzi księgę wieczystą i w którym znajdowała się ona w chwili złożenia.
Wykaz kodów tych wydziałów zawiera załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2003 roku w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym. Kod wydziału sądu można wprowadzić ręcznie lub przy pomocy listy wyboru zawierające nazwy miejscowości, w których znajdują się wydziały ksiąg wieczystych ( w przypadku miast, w których znajduje się kilka wydziałów na liście zawarto również ich numery) oraz przypisane do nich kody wydziałów.

Druga część numeru nowej księgi wieczystej to numer, który odpowiada numerowi nadanemu w repertorium ksiąg wieczystych danego wydziału.
W przypadku ksiąg wieczystych, które prowadzone były wcześniej w postaci tradycyjnej tzn. papierowej jest to numer, który widniał na okładce księgi wieczystej uzupełniony zerami do ośmiu znaków.

Ostatnia trzecia część nowego numeru elektronicznej księgi wieczystej to cyfra kontrolna nadawana przez wydział prowadzący księgę w chwili jej zakładania lub migracji księgi do postaci elektronicznej. Wylicza się ją na podstawie kodu wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego i numeru dotychczasowej księgi wieczystej. Oczywiście zajmuje się tym Sąd.

Nowa Księga Wieczysta ( w skrócie NKW ) to również nazwa projektu informatycznego Ministerstwa Sprawiedliwości, który ma umożliwić:
* zakładanie i prowadzenie ksiąg wieczystych w systemie informatycznym,
* przenoszenie treści ksiąg wieczystych prowadzonych w dotychczasowej postaci do systemu informatycznego,
* wydawanie odpisów z ksiąg wieczystych w formie wydruków,
* bezpośredni wgląd do ksiąg wieczystych,
* wspomaganie prac biurowych w wydziałach ksiąg wieczystych.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 16528 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/nowa-ksiega-wieczysta-cyfra-kontrolna/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435