Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/kwo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Rodzaje odpisu z księgi wieczystej

Zwykły i zupełny odpis z księgi wieczystej

Starając się o odpis z księgi wieczystej musimy wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje tego typu dokumentów: odpis zwykły i odpis zupełny. Odpis zwykły wskazuje informacje o nieruchomości na dzień składania wniosku. Natomiast odpis zupełny zawiera nie tylko aktualny stan nieruchomości ale również wszystkie wcześniejsze wpisy w księdze wieczystej np. informacje o poprzednich właścicielach, które mogą być bardzo obszerne.
W zależności od rodzaju odpisu musimy się liczyć też z różnymi wydatkami. Odpis zwykły kosztuje tylko 30 zł natomiast odpis zupełny aż 60 zł.

Aby złożyć wniosek o odpis z księgi wieczystej musimy znać elektroniczny numer tej księgi. Żeby go uzyskać najlepiej zadzwonić do wydziału ksiąg wieczystych właściwego miejscowo dla nieruchomości. Mimo iż księgi są jawne i każdy ma do nich dostęp nie można uzyskać informacji jeżeli nie zna się co najmniej numeru księgi lub numeru działki gruntowej. Formularz odpisu księgi wieczystej możemy pobrać bezpośrednio ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl lub na miejscu w siedzibie sądu lub delegatury.
Wypełnienie formularza sprowadza się do wpisania swoich danych osobowych lub osoby na rzecz której występuje się o odpis. Jest to szczególnie ważne w przypadku „wrzucania“ wartości odpisu do kosztów uzyskania przychodu oraz numeru księgi wieczystej.
Wpisanie błędnego numeru będzie wiązać się z uzyskaniem odpisu księgi wieczystej innej nieruchomości i utratą opłaty (w najlepszym przypadku jeśli księga nie istnieje będziemy musieli jedynie ponownie wypełnić wniosek).
W zależności od tego czy chcemy uzyskać odpis na miejscu czy za zaliczeniem pocztowym w formularzu wskazujemy adres do doręczeń.
Pamiętać należy też, że na formularzu wieczystoksięgowym nie może być żadnych skreśleń i przeróbek. Taki formularz może bowiem zostać zwrócony i koniecznie będzie jego ponowne wypełnienie i czekanie w kolejce. Wypełnianie wniosku kończymy złożeniem podpisu oraz wpisaniem daty w ostatniej rubryce.

Przed złożeniem wniosku o odpis w sekretariacie wydziału ksiąg wieczystych należy go opłacić. Można to zrobić w kasie sądu lub przelewem na rachunek sądu wskazując w tytule przelewu „Wniosek o odpis z księgi wieczystej“. Przed opłaceniem wniosku w sądowej kasie musi być on kompletnie wypełniony.
Z dowodem opłaty oraz wypełnionym wnioskiem kierujemy się do sekretariatu wydziału ksiąg wieczystych. Tam składamy wniosek wraz z opłatą i czekamy na wydruk odpisu oraz opatrzenie go pieczęciami i podpisem pracownika sekretariatu.